بهترین جراح بینی

انتخاب درست جراح خوب، یکی از مهم‌ترین قدم‌های تضمین کننده افزایش رضایتمندی و نتیجه بعد از جراحی بینی می‌باشد در حالی که کیفیت نتیجه جراحی بینی به مقدار زیادی وابسته به کیفیت کار جراح بینی شما دارد، گاه پیدا کردن جراح متبحر در جراحی زیبایی بینی، امری دشوار می‌باشد.

متاسفانه روش منفرد قابل اتکا برای پیدا کردن جراح خوب موجود نمی‌باشد و در عین حال منابع اطلاعاتی ممکن است غیر دقیق، متناقض یا غیر قابل دسترسی باشند. بنابر این اطلاعات از منابع مختلف اخذ و آنالیز می‌شوند. گردآوری و تحلیل اطلاعات با وجود وقت گیر بودن و دشواری‌های خود، ارزش نتیجه خوب و رضایتمندی بعد از جراحی را به همراه دارد.

 

در مورد یک جراح خوب بینی، دنبال چه چیزهایی باشیم؟

1- مدرک تحصیلی معتبر

اگر جراح بینی مورد نظر، جراح پلاستیک باشد، بایستی اطمینان حاصل نمائیم که ایشان متخصص جراحی عمومی بوده و در آزمون ورودی دستیاری فوق تخصص جراحی پلاستیک به مدت سه سال و به عنوان دستیار فوق تخصص در یکی از دانشگاه‌های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت و آموزش پزشکی گردیده است و این دوره را با موفقیت گذرانده و موفق به کسب بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در ایران شده است.

 

2- عضو انجمن‌های معتبر

انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، انجمنی معتبر بوده که جراحان پلاستیک و زیبایی که دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را گذرانده‌اند در آن عضو می‌باشند. با وجوداین، فوق تخصص جراحی پلاستیک بودن شرط لازم برای انتخاب جراح خوب بوده ولی شرط کافی نمی‌باشد.

 

3- سوء سابقه

مطمئنا هیچ کس راضی نمی‍شود تا صورت و بینی خود را در اختیار جراحی قرار دهد که نتایج جراحی قابل قبول و حسن شهرت در جراحی بینی نداشته باشد. بنابر این اطلاع از میزان نارضایتی‌های پیش آمده بیماران قبلی و یا فعلی راهی در جهت کنار گذاشتن جراح بینی مورد نظر می‌باشد.

 

4- توجه به میزان علاقه‌مندی و تبحر جراح

با اینکه داشتن مدارک تحصیلی و معتبر لازم می‌باشد ولی تضمین دهنده یک کار خوب نمی‌باشد و میزان علاقه‌مندی و مهارت یک جراح در یک زیرشاخه جراحی پلاستیک از اهمیت فراوانی برخوردار می‌باشد.

 

5- نظرات دوستان و آشنایان

یک راه اطمینان دیگر از یک جراح، نظرات دوستان و یا آشنایان قابل اعتماد می‌باشد. زمانی که نظرات مختلف از منابع مستقل جمع‌آوری گردند سطح اطمینان بخشی و صحت انتخاب بالا می‌رود. مواردی مثل نتیجه رضایت‌بخش، مسئولیت پذیری جراح در مقابل بیمارش، پاسخگو بودن به نگرانی‌های بیمار از موارد قابل تأمل می‌باشد. با این حال نبایستی هندوانه را با خربزه مقایسه نمایید. یعنی ممکن است جراحی عمل زیبایی سینه و شکم را خوب انجام دهد ولی دلیل نمی‌شود جراح بینی خوبی باشد.

 

6- نظرات و اطلاعات اینترنتی و شبکه‌های مجازی

یکی دیگر از راه‌های به‌دست آوردن اطلاعات جهت ارزیابی و یا پیدا کردن جراح خوب بینی، داده‌های اینترنتی، تالارهای گفتگوی بیماران و اخیرا شبکه‌های مجازی متعدد می‌باشد. ولی این راه دسترسی مثل شمشیر دو لبه می‌باشد که هم می‌تواند اطلاعات غلط هم بر له و هم بر علیه جراح مورد نظر ارائه نماید. به طوری که گاه نظرات مغرضانه یک فرد ناراضی، باعث زیر سوال رفتن نتایج فراوان رضایت‌بخش جراح مورد نظر می‌شود.

 

7- آلبوم نتایج قبل و بعد از جراحی بینی

شاید یکی از مهم‌ترین و موثرترین راه‌های ارزیابی مهارت یک جراح بینی و قابلیت‌های وی در انجام جراحی، مشاهده نتایج قبل و بعد از جراحی می‌باشد. عکس‌های قبل و بعد از عمل استاندارد کمک به مقایسه دقیق‌تر نتایج می‌کند. نماهای متعدد صورت و نه تنها نیمرخ ارزیابی دقیق‌تری را به همراه دارد. دیدن تصاویر قبل و بعد از عمل بیماران که همان مشکلات بینی شما را دارند نشان دهنده قابلیت جراح در میزان حل مشکل بینی شما دارد.

دیدن تصاویر بیماران با مشکلات غیر مشابه مشکل شما عمق قابلیت جراح زیبایی بینی را نشان می‌دهد. مشاهده بینی‌های شدیدا آسیب دیده که با موفقیت اصلاح شده‌اند مهم‌ترین نشانگر قابلیت جراح زیبایی بینی می‌باشد. یک بینی شدیدا تخریب شده که اصلاح گردیده خود گویای خیلی چیزهاست. از آنجایی که دوربین کوچکترین اختلالات زوایای بینی را نشان می‌دهد، تصاویر قشنگ بینی بعد از عمل جراحی بینی، بیانگر کار خوب می‌باشد.

 

 

 

سوالات رایج بینی

مفهوم راینولوژی چیست؟
راینولوژی از کلمه لاتین راینو به معنای بینی منشا گرفته است. راینولوژی یک شاخه فوق تخصصی در دانش پزشکی است که به جراحی‌ها و درمان بیماری‌های بینی و ساختمان‌های اطراف بینی در سر و صورت می پردازد. هنر راینولوژیست حفظ آمیزه‌ای از زیبایی و عملکرد بینی است چرا که توجه به عملکردهای حیاتی بینی از مهمترین اهداف دانش راینولوژی به شمار می آید.

منظور از عملکردهای بینی چیست؟
بینی یکی از مهمترین اعضای بدن در نگهداری سلامت فرد و حفظ سایر اعضاء است. بینی دارای فیزیولوژی بسیار پیچیده ای است. وظایف اساسی بینی شامل ایجاد راه هوایی، حس بویایی، تنظیم دما، تنظیم رطوبت، تصفیه ذرات هوا و نقش در تکلم است. مهمترین عملکرد بینی ایجاد راه هوایی برای تنفس طبیعی است.

بی توجهی به این عملکردهای ارزشمند حیاتی چه علائم و عواقبی را در پی خواهد داشت؟
اختلال در عملکردهای حیاتی بینی عواقب ناگواری در سلامت و زندگی افراد و جامعه برجا خواهد گذاشت. تنفس حیاتی‌ترین عملکرد زندگی است که نتیجه آن رسیدن اکسیژن به بافت‌های بدن است. بی حالی، خواب آلودگی، کسالت، بی حوصلگی و عصبی بودن ممکن است در اثر اختلال تنفسی بینی پدید آید. محرومیت از تنفس بینی، خشکی مجاری تنفسی و ضعف سیستم دفاعی آن را در پی خواهد داشت. گرفتگی بینی اغلب سبب بروز مشکلاتی در سایر ساختمان‌های وابسته مانند درد سینوسی، سردرد یا احساس پری، سنگینی و فشار در ناحیه سر و صورت می‌شود. اختلال بویایی، احساس سرما خوردگی طولانی، خرخر و مشکلات تنفسی حین خواب از علائم دیگر اختلال عملکرد بینی است.

جراحی‌های بینی با چه اهدافی انجام می‌گیرد؟
باید گفت جراحی‌های بینی با اهداف متعددی انجام می‌شود که می‌توان آن‌ها را به دو دسته کلی تقسیم کرد:
1-
دسته اول جراحی‌هایی هستند که در جهت اصلاح عملکرد بینی انجام می‌شوند و به‌طور عمده اصلاح انحراف تیغه میانی بینی را شامل می‌شود. مشکلات دیگری مانند پولیپ و تورم بافت‌های داخل بینی نیز ممکن است نیازمند جراحی‌های پیچیده‌تری باشد که در بسیاری از موارد مستلزم استفاده از روش‌های اندوسکوپیک است.
2-
دسته دوم جراحی‌هایی با هدف تغییر شکل خارجی بینی و زیبایی است که به جراحی پلاستیک بینی یا راینو پلاستی معروف است.

آیا در صورت وجود مشکلات تنفسی می‌‌توان اقدام به جراحی‌های بینی نمود؟
در صورتی که پیش از جراحی، در حین عمل و پس از جراحی، تمامی شرایط لازم برای حفظ سلامت بینی از نظر تنفسی مورد توجه قرار گیرد، می‌توان در این حالات اقدام به جراحی بینی نمود. البته در این حالت جراح با مشکلات زیادی در عمل مواجه است که با تسلط خود بر مشکلات داخل بینی باید بتواند بر آن‌ها فائق آید. از سه علت شایع مشکلات تنفسی در بیماران داوطلب جراحی پلاستیک بینی، دو علت آن، یعنی انحراف تیغه بینی و رشد بیش از اندازه شاخک‌های بینی، هم زمان با جراحی پلاستیک بینی قابل اصلاح‌اند. اما علت سوم که شامل پولیپ‌های بینی و سینوزیت مزمن است، بهتر است در مرحله جداگانه‌ای، پیش از انجام جراحی پلاستیک بینی، تحت درمان مناسب قرار گیرد. در صورت تشخیص صحیح و دقیق هر کدام از این مشکلات تنفسی، با درمان مناسب، بیمار داوطلب جراحی پلاستیک بینی می‌تواند از رفع مشکل تنفسی و سلامت بینی بعد از جراحی اطمینان داشته باشد. در این راستا، انجام اندوسکوپی تشخیصی بینی قبل از جراحی، کمک مهمی در تشخیص علت و یا علل ایجاد کننده مشکلات تنفسی بینی می‌کند.

آیا وضعیت روحی و روانی فرد در انجام عمل جراحی بینی تاثیر دارد؟
برخی از بیماران پس از عمل، با وجود نتیجه رضایت بخش، به دلیل مشکلات روحی-روانی، وسواس فکری یا شخصیت‌های متزلزل و بیش از اندازه تأثیر پذیر از دیگران، از نتیجه عمل خود ناراضی‌اند. داوطلب مناسب جراحی پلاستیک بینی فردی است که از عمل انتظار واقع بینانه‌ای دارد و برای انجام عمل تحت فشار دیگران نیست و مهم‌تر آنکه انتظار تغییرات بزرگی را در بهبود روابط فردی و اجتماعی پس از عمل خود ندارد و قوی‌ترین دلیلش برای انجام جراحی بینی، خشنودی شخص خود باشد.

رابطه بینی با سایر اجزاء صورت چه تأثیری بر شیوه جراحی دارد؟
هدف جراحی زیبایی بینی زیباتر به نظر رسیدن چهره است نه صرفا کوچک کردن بینی، چه بسیار بینی‌هایی که با وجود اندازه‌های بسیار کوچک نه تنها بر زیبایی چهره نیافزوده‌اند بلکه تناسب قبلی را هم از بین برده اند!!! جراحی پلاستیک بینی، افزون بر ایجاد تناسب در خود بینی، باید ارتباط خوشایندتری را بین بینی و دیگر اجزای صورت برقرار کند.

سوالی که اغلب افراد می‌پرسند که چه سنی برای عمل جراحی پلاستیک بینی مناسب است؟
معمولا در دختران از سن 15 سالگی و در پسران از سن 17 سالگی به شرط رشد کامل جسمی، فکری و داشتن انگیزه کافی فرد امکان پذیر است.

آیا جای برش‌ها یا آثار عمل بر روی بینی باقی خواهند ماند؟
در صورت مهارت جراح هیچگونه ردپایی از عمل بر جای نخواهد ماند.

نقش اندوسکوپی در جراحی زیبایی بینی چیست؟
اندوسکوپی بینی با فراهم کردن دید عالی، دسترسی به قسمت‌های عمقی‌تر جهت رفع مشکلات داخلی بینی را تسهیل می‌کند.

نقش لیزر در جراحی زیبایی بینی چیست؟
در بسیاری از جراحی‌های ظریف داخل بینی استفاده از لیزر این مزیت را دارد که با خونریزی کمتری همراه است اما در جراحی زیبایی بینی، لیزر نقش عمده‌ای در نتیجه نهایی ندارد و آنچه تعیین کننده نتیجه عمل است در دستان هنرمند جراح نفهته است.

آیا جراحی بینی‌های گوشتی امکان پذیر است؟
در جراحی بینی گوشتی استفاده از روش‌های تقویت اسکلت بینی برای افزایش حمایت بافت‌های نرم بینی ضروری است و حتی جراحی این نوع بینی‌ها با استفاده از تکنیک‌های جدید با نتایج مطلوب همراه است.

پیش از عمل به چه نکاتی باید توجه داشت؟
- آسپرین و داروهای مشابه آن مانند پروفن دست کم دو هفته بیش از عمل نباید مصرف شوند زیرا تمایل به خونریزی را افزایش می‌دهند.
-
در صورت سرماخوردگی ویروسی لازم است عمل جراحی به مدت چند هفته به تعویق بیافتد.

برای جراحی بینی بیهوشی بهتر است یا بی حسی موضعی؟
امروزه با پیشرفت‌های بسیار زیادی که در بیهوشی صورت گرفته، در صورت رعایت تمام استانداردهای لازم، یک بیهوشی کامل و مدرن ضمن فراهم آوردن حداکثر راحتی برای بیمار دارای خطر کمتری نسبت به یک مسافرت است.

آیا پس از عمل درد وجود دارد؟
گاهی به علت پانسمان داخل بینی احساس سنگینی و درد خفیف در ناحیه صورت و پیشانی وجود دارد که این مشکلات با مسکن‌های ساده‌ای مانند استامینوفن قابل رفع است.

آیا در جراحی بینی حد و مرزی برای کوچک نمودن بینی وجود دارد؟
به‌طور قطع این حد و مرز وجود دارد. زیرا اولا زیبایی لزوما به معنای کوچکی نیست بلکه زیبایی بینی در گروه تناسب قسمت‌های مختلف بینی با هم و نیز تناسب کل بینی با قسمت‌های مختلف بینی با هم و نیز تناسب کل بینی با قسمت‌های مختلف چهره است. ثانیا کوچک شدن بینی تا حدی مطلوب است که عملکرد تنفسی بینی به مخاطره نیفتد.

چه مدت پس از عمل می‌توان درمورد نتیجه آن قضاوت کرد؟
دست کم دو سال برای اظهار نظر نهایی درمورد نتیجه عمل باید صبر کرد. بسیاری از بیماران چند هفته پس از عمل در حالی که هنوز ورم بینی به‌طور کامل فروکش نکرده است با نگاهی موشکافانه در جلوی آینه ساعت‌ها به نظاره بینی خود می‌نشینند. این نگاه موشکافانه که تنها به بینی معطوف بوده و به سایر اعضا صورت توجهی ندارد، موجب می‌شود که از یک سو بسیاری از عدم تقارن‌های طبیعی، به صورت عیب جلوه کند و از سویی دیگر زیبایی و تناسب ایجاد شده بینی با دیگر اجزای صورت، تحت الشعاع نگاه محدود به بینی قرار گیرد.

در صورت عدم انجام دقیق و صحیح جراحی پلاستیک بینی چه عوارضی ممکن است ایجاد شود؟
جراحی پلاستیک بینی به مانند هر جراحی دیگری ممکن است با عوارض همراه شود. در صورت دقت و مهارت جراح و رعایت نکات و دستورات توسط بیمار احتمال این عوارض به حداقل می رسد.
عوارض جراحی بینی را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد:
دسته اول عوراض تنفسی می‌باشد که ممکن است از مشکلات مختلفی ناشی شود که عبارتند از:
-
چسبندگی‌های داخل بینی
- باقی ماندن انحراف تیغه بینی
- تنگی سوراخ‌های بینی (کاهش قطر مجرای عبور هوا به میزان نصف موجب افزایش مقاومت در مقابل عبور هوا نه به میزان دو، چهار یا هشت برابر بلکه به میزان شانزده برابر می‌شود. حائز اهمیت است که بیماران به هیچ وجه به جراح خود برای کوچک کردن پره‌ها و یا سوراخ‌های بینی اصرار نکنند)
-
تنگی دریچه داخلی بینی از وخیم‌ترین عوارض تنفسی جراحی‌های بینی است و معمولا در اثر برداشتن بیش از حد بافت‌ها و غضروف‌های بینی ایجاد می‌شود. در حین جراحی پلاستیک بینی باید دقت زیادی از جانب جراح اعمال شود تا حمایت ایجاد شده توسط این غضروف‌ها تضعیف نشود.

دسته دوم عوارض جراحی پلاستیک بینی یعنی عوراض زیبایی شامل:
-
بینی زینی شکل در اثر برداشته شدن بیش از حد قوز استخوانی و یا غضروفی
- انحراف قسمت استخوانی یا غضروفی بینی به علت اصلاح نشدن کامل تیغه داخلی بینی
- جداشدگی قسمت استخوانی و غضروفی- فرو رفتگی‌های پره‌های بینی به دنبال برداشته شدن غضروف‌های پره‌های بینی برای جمع کردن نوک بینی
- برداشته شدن بیش از حد پوست پره‌های بینی
- بالا رفتن بیش از حد نوک بینی
- باریک شدن بیش از حد نوک بینی و افتادگی نوک بینی

تشخیص دقیق، ارزیابی‌های کامل پیش از عمل، انتخاب صحیح بیمار داوطلب جراحی پلاستیک توسط جراح و انتخاب دقیق جراح توسط بیمار از عواملی هستند که با اتکا به آن‌ها می توان احتمال بروز پیشامدهای نامطلوب جراحی پلاستیک بینی را تا حد زیادی کاست.

پس از عمل جراحی پلاستیک بینی رعایت چه نکاتی ضروری است؟
- در 24 ساعت اول پس از عمل بهتر است در جهت کاهش تورم دور چشم از کیسه یخ بر روی چشم‌ها استفاده شود.
-
در طی چند هفته پس از عمل برای بهتر شدن تنفس می‌توان روزانه در چند نوبت با محلول سرم نمکی، داخل بینی را شستشو داد.
-
تا دو هفته پس از عمل سعی شود از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری شود.
-
رفتن به مسافرت بعد از 5 تا 7 روز بعد از عمل بلا مانع است.
-
در هفته‌های اول پس از عمل لازم است از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری شود.
-
در طی روزهای اول پس از عمل از هر گونه ضربه به بینی باید پرهیز شود. به عنوان مثال در هنگام خواب باید طاق باز خوابید.
-
در هنگام خوابیدن سعی شود نیم تنه بالاتر از پاها قرار گیرد تا ورم کمتری در ناحیه صورت ایجاد شود.
-
در هفته‌های اول پس از عمل لازم است از فعالیت‌های بدنی شدید و ورزش‌های سنگین اجتناب شود.
-
از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی نیاز دارند در هفته‌های اول باید پرهیز شود.
-
در هفته اول پس از عمل سعی شود عطسه با دهان باز انجام شود و از حرکات شدید صورت در هنگام خنده و نیز از گریه اجتناب شود.
-
می‌توان با استفاده از مسواک نرم دندان‌ها را مسواک کرد به شرطی که از دستکاری لب بالا اجتناب شود.
-
شستن صورت یا حمام کردن به شرطی که پانسمان روی بینی خیس نشود بلامانع است.
-
در صورتی که با استفاده از چسب ضد حساسیت عینک به پیشانی متصل شود، از همان روز اول می‌توان از عینک استفاده نمود.
-
استفاده از لنزهای تماسی چشم و مواد آرایشی روز بعد از عمل بلامانع است.

 

 

بینی های فانتزی،عروسکی،سربالایی

در نژاد ایرانی، معمولا افراد بینی بزرگی دارند، از این رو اولین خواسته فردی که عمل می‌کند، کوچک‌تر شدن بینی است. البته این موضوع سال‌های گذشته نسبت به حال صحت بیشتری داشت به طوری که افراد فرم‌های عروسکی و فانتزی را بیشتر می‌پسندیدند. خوشبختانه اکنون افراد بیشتر مدل‌های طبیعی و شیک را می‌پسندند ولی درصدی از همین افراد از روی ناآگاهی از عمل جراحی، پس از عمل رضایت خود را از دست می‌دهند، این دسته معمولا تحت تاثیر نظر دوستان خود قرار گرفته و می‌گویند بینی کوچک‌تری می‌خواهند و دوباره تصمیم به جراحی دیگری می‌گیرند. متاسفانه گاه دیدگاه جامعه تعیین کننده مدل بینی و رضایتمندی افراد است. فردی که تحت تاثیر افکار دیگران در جامعه اقدام به انجام این گونه اعمال می‌کند، به طور قطع نتیجه مثبتی از عمل خود نخواهد گرفت.

ملاک انتخاب مدل چیست؟
گاهی مواقع افراد در مشاوره پیش از عمل از جراح می‌خواهند بینی شان را همانند بینی فلان دوست یا فلان هنرپیشه معروف عمل کند، در حالی که این کار روش صحیحی نیست و نتایج خوبی نخواهد داشت. حتی در دوقلوهای همسان نیز که از یک تخمک هستند، این کار نباید صورت گیرد زیرا یک مدل برای دو نفر مناسب نیست و هر کس فرم مخصوص چهره خود را دارد و انتخاب مدل براساس چهره تعیین می‌شود. برخی افراد به داشتن بینی ایتالیایی تمایل دارند، برخی فرم بینی‌های اسپانیایی را می‌پسندند، عده ای بینی عروسکی را دوست دارند که کوچک بوده و نوک رو به بالایی دارد. انواع بینی‌ها اگر با چهره فرد تناسب داشته باشد زیبا و شیک هستند، اما اگر این تناسب برقرار نباشد، زیباترین بینی در صورت نامناسب، زشت و بی تناسب است.

در بین این مدل‌ها، مدل فانتزی عروسکی چقدر طرفدار دارد؟
مدت‌ها بینی ایده‌آل افراد در کشور، بینی فانتزی عروسکی بود. بینی عروسکی کوچک، سربالا و دارای قوس است. اگرچه فرم فانتزی بینی شیک و زیباست، اما برای تمام افراد توصیه نمی‌شود. فردی که بینی خیلی بزرگی دارد نباید توقع داشته باشد جراح، بینی فانتزی و کوچکی برای او درست کند زیرا سایز بینی را تا حد کمی می‌توان کوچک کرد و نمی‌توان به یکباره سایز بینی را نصف کرد چرا که بینی عملکرد قبلی خود را از دست می‌دهد. به‌خصوص در بینی‌های گوشتی که رزرو تنفسی بینی پایین است با کاهش زیاد حجم، عملکرد تنفسی دچار اختلال می‌شود به طوری که صدای تنفس فرد شنیده می‌شود، در حالی که تنفس منظم و طبیعی صدادار نیست.

شیوه جراحی بینی چقدر با شیوه‌های روز دنیا همخوانی دارد؟
روش جراحی بینی در کشور ما تفاوت زیادی با اعمال جراحی بینی در کشورهای دیگر دارد. در کشورهای اروپایی بیشتر جراحی‌های زیبایی بینی حالت اصلاحی دارد. به این صورت که اگر بینی قوز داشته باشد بالا و پایین آن را پر می‌کنند تا قوز برطرف شود یا نوک بینی را مختصر زاویه می‌دهند و بالا می‌برند و ابدا با سایز بینی کاری نداشته و آن را کوچک نمی‌کنند. در بیشتر موارد استخوان بینی را نمی‌شکنند کاری که در ایران مرسوم است و اگر انجام نشود، فرد از عمل رضایت ندارد و مهم‌ترین خواسته‌اش، کوچک کردن بینی است حتی اگر عیوب آن برطرف نشود. در کشورهای غربی، بیشتر عمل‌های زیبایی به شکل طبیعی انجام می‌شود و افراد تمایل دارند کسی متوجه جراحی بینی شان نشود. پیشکسوتان جراحی زیبایی می‌گویند عمل جراحی موفق، عملی است که طبیعی باشد و هیچ ردی از جراحی به جای نگذارد و هرکس بینی فرد را ببیند متوجه جراحی نشود. بینی نباید قوس زیاد داشته باشد، و نوک آن خیلی سربالا نباشد، به طوری که سوراخ‌های بینی دیده نشود و رد بخیه در پره‌های بینی و تیغه دیده نشود.

چرا بینی ایرانی‌ها بزرگ است؟
ایرانی‌ها بینی درشت و بزرگی دارند، ارثیه‌ای به ظاهر ناخوشایند که سبب شده اعمال جراحی بینی در کشور، متقاضیان بسیار داشته باشد. نژادهای مختلف ایرانی دارای بینی بزرگ و زمخت هستند، به طور مثال مردمان شمال کشور و اهالی کردستان بینی بزرگ‌تری نسبت به سایر شهرهای ایران دارند. در کل، آناتومی‌چهره در ایرانی‌ها مانند مردم هر کشوری از دیگرکشورها متفاوت است. در چهره ایرانی معمولا صورت ریزنقش‌تر، چانه و فک پایین کوچک‌تر است و به دلیل کوچکی چانه و عقب قرار گرفتن آن، بینی درشت تر به نظر می‌رسد. این موضوع به‌خصوص هنگام عکس انداختن از نیمرخ بیشتر به نظر می‌آید. همچنین به دلیل این که فک پایین در ایرانی‌ها کوچک است و رشد آن از فک بالا کمتر است، فک بالا یا همان دندان‌های بالا بسیار جلوتر از دندان‌های پایین قرار می‌گیرد و این موضوع باعث می‌شود بینی اگر بزرگ هم نباشد برجسته نشان داده شود. در نژاد اروپایی برخلاف نژاد ایرانی، فک درشت و صورت کشیده و بزرگ است به طوری که بینی در صورت مشخص نیست و بسیار کوچک و قلمی دیده می‌شود.

مشکل نازیبایی فقط در بینی خلاصه می‌شود؟
اغلب افراد مشکل نازیبایی چهره خود را بر گردن بینی انداخته و گمان می‌کنند هر ایرادی در چهره با جراحی بینی اصلاح می‌شود در حالی که در واقعیت این موضوع صحت ندارد و به دلیل شناخته‌تر شدن عمل زیبایی بینی در کشور نسبت به دیگر عمل‌های زیبایی متقاضیان بیشتری داشته هرچند ضرورتی برای انجام آن نباشد. آنالیز چهره پیش از عمل، کمک بزرگی به انتخاب نوع عمل می‌کند به صورتی که فرد متوجه ایراد چهره خود می‌شود. برخی مواقع ایراد صورت از چانه و فک کوچک است و با پروتز گونه و چانه صورت زاویه‌دار و پر شده، بینی کوچک‌تر می‌شود. وقتی چانه و گونه وضع نرمال پیدا کند، به جراحی بینی نیازی نیست. در مواردی هم، جراحی همزمان چانه، بینی و گونه نیاز است تا صورت، زیبایی خود را به دست آورد.

عوارض انتخاب نامناسب مدل بینی چیست؟
انتخاب مدل مناسب بینی نکته مهمی است که در میزان موفقیت عمل جراحی نقش به‌سزایی دارد. فرم چهره در صورت اولین ملاک انتخاب مدل بینی است و بر این اساس اگر چهره فرد بزرگ و کشیده است، مدل بینی انتخابی او باید متناسب با چهره خیلی کوچک و قلمی نباشد و برعکس این موضوع نیز صادق است. اگر فردی صورت کشیده و لب برجسته داشته باشد و بخواهد بینی خیلی کوچک داشته باشد تناسب چهره برهم می‌خورد. زیبایی یعنی تناسب و زمانی که تناسب نباشد، زیبایی از بین می‌رود.حال اگرصورت ظریف و کوچک باشد و بینی درشت و بزرگ، باز هم زیبایی و تناسب برقرار نمی‌شود. براین اساس فرمولی وجود دارد که طبق آن اندازه طول بینی، ارتفاع نوک بینی، زاویه لب و بینی مشخص شده که این فرمول در مرد و زن متفاوت است.

بینی هم مدل مردانه و زنانه دارد؟
بله جراحی بینی در زنان و مردان باید متفاوت باشد، به طوری که انتخاب یک مدل خاص برای مرد و زن کار صحیحی نیست و چهره را نازیبا می‌کند. دلیل آن تفاوت چهره مردان و زنان با یکدیگر است. در چهره زنانه صورت ظریف‌تر و کوچک‌تر بوده و پوست نازک‌تر و گونه برجسته‌تر است. در جراحی بینی مردانه، نباید به بینی قوس داد و نوک بینی تا ریشه بینی باید امتداد صافی داشته باشد. ولی در خانم‌ها 3 تا 4 میلی متر اختلاف ارتفاع بین نوک تا ریشه بینی باید در نظر گرفته شود یعنی نوک بینی از پشت بینی بالاتر باشد و قوس ظریف 3 تا 5 میلی متری داشته باشد. نوک بینی در خانم‌ها به سمت بالا و در آقایان نباید بالا باشد زیرا چهره را زنانه می‌کند. زاویه بین لب و بینی در خانم‌ها باید از 100 تا 105 درجه باشد یعنی یک زاویه منفرجه و در آقایان 90 تا 95 درجه مناسب است وبیشتر از 95 درجه توصیه نمی‌شود. در بینی مردانه تنها یک سوم سوراخ های بینی باید مشخص باشد و در بینی زنانه دوسوم سوراخ‌ها باید مشخص باشد. همچنین مدل بینی برای مردان نباید خیلی قلمی و کوچک انتخاب شود و دلیل آن فعالیت فیزیکی سخت مردان نسبت به زنان است. اگر بینی کوچک و قلمی باشد تنفس برای انجام فعالیت‌های دشوار مردانه با مشکل مواجه می‌شود.

پیش از جراحی باید به چه نکاتی توجه کرد؟
همیشه پیش از جراحی بهتر است نکاتی را مد نظر قرار دهید:
1-
تجربه جراح
2- مشاوره پیش از عمل
3- طراحی مدل بینی

جراحان پیشکسوت همواره می‌گویند تا جراح چند عمل زیبایی بینی انجام ندهد، نمی‌تواند انتظار عملی موفقیت آمیز داشته باشد. جراحی برای هر فرد متفاوت است. در برخی موارد کوچک کردن بینی بیشتر لازم است و در برخی موارد نباید بینی را زیاد دستکاری و کوچک کرد. هرقدر تجربه جراح بیشتر باشد، تشخیص مدل مناسب برای فرد بهتر صورت می‌گیرد.
از طرفی انتخاب فرد متقاضی اهمیت زیادی دارد. برخی از ابتدا نمی‌دانند چه مدلی مدنظرشان است. هر اندازه فرد نسبت به انتخاب مدل مطمئن‌تر باشد، عمل او موفقیت آمیزتر است. از این رو مشاوره‌های پیش از عمل کمک زیادی به فرد می‌کند و جراح نیز به خوبی متوجه خواست فرد از جراحی می‌شود.
طراحی مدل بینی تاثیر زیادی در موفقیت جراحی دارد. البته طراحی شرایط خاص خود را دارد. برخی مواقع، جراح در طراحی، بینی را به شدت کوچک می‌کند به طوری که توقع فرد از عمل را بالا می‌برد و در جراحی قادر به انجام آن نیست. از این رو جراح باید طرحی بکشد که بتواند از پس انجام آن برآید. همچنین طراحی باید هم از نیمرخ و هم از تمام رخ انجام شود، کاری که اغلب انجام نمی‌شود و متاسفانه طراحی بیشتر از نیمرخ با برداشتن قوز و بالابردن نوک بینی انجام می‌گیرد بدون آن که نمای بینی از روبه رو طراحی شود. البته تنها 60 تا 70 درصد طراحی‌ها پس از جراحی به اجرا درمی‌آید، زیرا واکنش پوست‌های مختلف به جراحی متفاوت است. ممکن است جراح همان کار را انجام دهد ولی پوست فرد باعث شود فرم طراحی شده به طور کامل به مرحله اجرا درنیاید.

لینک کوتاه : moshaveryabi.com/article/3049

اشتراک این مطلب

  • بدون دیدگاه

ارسال نظر برای این مطلب

  • لطفا نام کامل خود را بنویسید
  •  
  •  
تبلیغات شما تبلیغات شما تبلیغات شما

ورود کاربران عضو به سامانه مشاوره

گروه بندی مطالب و مقالات

تبلیغات بنری

سامانه پیام کوتاه

1000 650065 650065